Strona główna > Porady ogrodnicze > Jak obsadzić mały ogród

Jak obsadzić mały ogród

Do obsadzania miejsc między drzewami znacznie lepsze są stare odmiany poziomek (które uprawia się jeszcze w wielu ogrodach), ponieważ tworzą rozłogi i łatwo się rozprzestrzeniają, więc z czasem powstają kobierce. Odmiany te zdrowo rosną, mają ładne liście i smaczne owoce, większe niż u dzikiego gatunku. Nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o siedlisko; najlepiej rosną w próchnicznej i niezbyt suchej glebie. Przed ich posadzeniem do odchwaszczonej ziemi w ogrodzie warto dodać kompostu (w proporcji 1:1) i przekopać ją na głębokość szpadla. Poziomki mogą rosnąć nawet w cieniu – mają wtedy ładne intensywnie zielone liście, ale słabiej kwitną i tworzą mniej owoców. Dlatego lepiej je sadzić w miejscach słonecznych lub półcieniu.

Mam mały ogród, w którym nie ma miejsca na drzewa. Mimo to bardzo bym chciała posadzić choć jedno, które nie urośnie zbyt duże, ale będzie na tyle wysokie, że zapewni cień. Odmiany karłowe i szczepione na pniach drzewka nie wchodzą w rachubę, bo te prawdziwe przypominają tylko z nazwy.

Jaki gatunek wybrać?
W małym ogrodzie można posadzić katalpę zwyczajną. Rośnie dość szybko, ale osiąga tylko 8-10 m wysokości. Tworzy szeroką koronę, jednak jest ona na tyle ażurowa, że przepuszcza rozproszone światło. Ozdobą rośliny są bardzo duże sercowate liście (nie są atakowane przez szkodniki) oraz białe kwiaty z ciemnymi cętkami wewnątrz (rozwijają się pod koniec czerwca). Katalpa dobrze roś-nie w przeciętnej glebie, lubi słońce. Młode rośliny mogą przemarzać w surowe zimy, dlatego w zimnych rejonach kraju należy je jesienią zabezpieczać (na przykład chochołem) przez kilka pierwszych lat uprawy. Ładnym i małym drzewem jest także wierzba mandżurska \’Tortuosa\’. Już po kilku latach dorasta do 5–8 m wysokości. Ma bardzo malowniczą koronę ze zwieszającymi się do ziemi cienki-mi, pomarańczowożółtymi gałęziami. Są one spiralnie po-skręcane, dzięki czemu drzewo ma oryginalny pokrój (szczególnie interesująco wygląda zimą, gdy dobrze widać misterną sieć gałązek). Dobrze rośnie w przeciętnej glebie. Dużych wymagań nie ma też oliwnik wąskolistny. Poradzi sobie nawet w piaszczystej ziemi. Dobrze się czuje w miejscach słonecznych i w półcieniu. Osiąga nie więcej niż 6 m wysokości, ma szeroką, asymetryczną, a przez to bardzo malowniczą koronę. Lancetowate liście mają bardzo oryginalną srebrnozieloną barwę.

Zobacz także: Wymarzony ogród w serwisie http://www.ogrody.snk.pl/. Zapraszamy do lektury.